Budownictwo naturalne, Eko-Osada i miejskie pszczelarstwo – atrakcje Festiwalu Wibracje cz.3

festiwal-wibracje2

Dzisiaj mam dla Was koleją porcję informacji dotyczących czerwcowego Festiwalu Wibracje – festiwalu wiedzy alternatywnej. Oprócz cyklicznego już wpisu przedstawiającego wibracyjnych prelegentów, będzie też dwa słowa o karnetach, które możecie kupić w fajnej cenie za moim pośrednictwem.

  • Na Festiwalu o budownictwie naturalnym opowie Paweł Fijałkowski. Jest założycielem Eko-Osady Brzozówka. To miejsce położone niedaleko Warszawy i jednocześnie fundacja, która promuje dawne, umiejętności i rzemiosła takie jak budowa domów z materiałów naturalnych, czy uprawa i wykorzystanie konopi włóknistych. Paweł Fijałkowski  jest jej pomysłodawcą i założycielem, to na jego  terenie obecnie tworzona jest osada.

 

oczko

Na Festiwalu Paweł przybliży uczestnikom ideę EkoBrzozówki, która jest swoistą osadą działającą na zasadach wolnej wspólnoty mieszkaniowej, gdzie każdy z członków dokłada to, co potrafi i lubi robić. Obok idei Fundacji opowie o technologiach związanych z naturalnym budownictwem opartym na glinie, słomie, w której jednocześnie wykorzystuje się zdobycze nauki.
Obecnie w EkoBrzozówce trwają prace nad budową głównej kwatery osady tzw. Domu Wspólnoty. Jest on w kształcie kopuły, którego fundamenty stanowią polne kamienie, a całość jest wykończona z bloków gliny wymieszanych ze słomą na kształt igloo. Całość ma średnicę siedmiu metrów. Od roku na terenie osady uprawia się eksperymentalne konopie (Cannabis sativa). Pozyskany z nich susz, przeznaczony jest na lek ziołowy, który formalnie uznany jako suplement diety. Ma pomagać w profilaktyce walki z rakiem oraz leczy poważne choroby centralnego układy nerwowego.

  • Kolejnymi gośćmi imprezy będzie Warszawskie Bractwo Bartne. Są młodym Stowarzyszaniem zajmującym się miejskim pszczelarstwem, pszczelarstwem organicznym i kultywowaniem tradycji bartniczych. WBB stawia sobie za cel edukację ekologiczną, szerzenie wiedzy o ginących gatunkach zapylaczy i ginących zawodach, poprzez prelekcje połączone z  praktycznymi warsztatami.
    Na festiwalu zorganizują namiotową wioskę, gdzie będą prowadzić warsztaty z produkowania hoteli dla zapylaczy i warsztaty z robienia świec, będą uczyć wyplatania uli ze słomy. Zorganizują też całą serie wykładów w tematyce pszczelej.  Przy dobrych wiatrach wspólnie z uczestnikami zbudują pokazową pasiekę ( minimum 5 uli) lub kłodę bartną na drzewie.

I jak wspominałem na samym początku – dostępne są u mnie trzydniowe karnety na Festiwal Wibracje, w świetnej cenie 80 PLN/os. Jeżeli jesteście nimi zainteresowani – wystarczy napisać do mnie maila (kmiezen10@gmail.com).

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na www.wibracje.com.pl

0 komentarzy

  1. W ekoosadzie Brzozówka powstaje także dom wznoszony w nowatorskiej konstrukcji A-frame. Andrzej Sobczyk, który zamierza osiedlić się wraz z rodziną w Eko-Brzozówce zamierza sam z pomocą przyjaciół wznieść tani, a jednocześnie bardzo przyjazny mieszkańcom dom z drewna, słomy i wapna. Jako pionier Andrzej przeciera szlaki, a jednocześnie nabiera doświadczenia, którym będzie się dzielić z chętnymi.

    Marek Bonamondo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *