Trzecia czakra – splot słoneczny

czakra3

Kolor: żółty

Gruczoł, z którym współpracuje: trzustka

Trzecia czakra mieści się w okolicy splotu słonecznego, który jak sama nazwa sugeruje jest ośrodkiem, naszym wewnętrznym słońcem – centrum sił, energii oraz witalności. Podczas gdy dwie niższe czakry odpowiadają głównie za przetrwanie i radość życia, trzecia czakra w dużej mierze definiuje naszą osobowość, będąc również miejscem skąd wypływają na zewnątrz nasze emocje. Czakra ta ukierunkowania jest na poczucie własnej siły, wartości oraz  podejmowanie wszelkiego działania. Często te centrum energetyczne nazywane jest również czakrą ego lub czakra własnego ja. Sterowanych stąd jest wiele czynników, które określają naszą społeczną tożsamość. Najważniejsze z nich to umiejętność odróżniania dobra od zła, zdolność dokonywania wyborów, wewnętrzna dyscyplina, samokontrola oraz intencje wobec własnego życia. Jako, że jest to punkt w którym rodzą się nasze przekonania, etyka, moralność, to właśnie tutaj tak naprawdę po raz pierwszy do głosu dochodzi działanie intelektu, z którego korzystamy dokonując wszelkich rozróżnień oraz kształtując własne poglądy. Z tej czakry czerpiemy moc pozwalająca nam wpływać na świat zewnętrzny oraz dzięki której możemy zmieniać swoje własne życie.

splot-slonecz

Splot słoneczny jest ośrodkiem, który dąży do przejawienia naszej siły w świecie zewnętrznym, więc właśnie tutaj znajduje się źródło siły popychającej nas do zwyciężania, odnoszenia sukcesów, zdobywania władzy. Z jednej strony wpływa to na obecność wielu pozytywnych cech jak np: upór, wytrwałość, konsekwencja, asertywność, umiejętność mobilizacji i dyscypliny. Z drugiej strony gdy działanie czakry jest nieharmonijne, generuje to wiele patologii, takich jak: żądza władzy i kontroli, wieczne niezaspokojenie. Jak przejawia się harmonijne działanie trzeciej czakry? Mamy wówczas w sobie mnóstwo sił do działania oraz wiary to, że za cokolwiek się zabierzemy, to odniesiemy sukces. Akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy oraz swobodnie wyrażamy siebie w świecie zewnętrznym. Mamy w sobie poczucie spełnienia, a także efektywności naszego działania. Szanujemy odmienność innych ludzi.

DYSHARMONIA

Współczesny świat jest tak zaprojektowany aby celowo powodować zaburzenia w tym ośrodku. W zasadzie ludziom, którzy sterują tym co się dzieje na planecie udaje się skutecznie wywoływać dysharmonie we wszystkich naszych czakrach. Warto pamiętać o tym, że jeżeli w niższych czakrach nasza energia jest przyblokowana, powoduje to automatycznie dysfunkcje wyższych czakr. Jak rozpoznać objawy niewłaściwego funkcjonowania trzeciej czakry? Postrzegamy wówczas wszystko jako naszą konkurencję, a każda sytuacja jest zagrożeniem dla naszej pozycji społecznej. Samo życie mieni się nam jako ciągła, nieustanna walka i wyzwanie. Nasze ambicję mają nad nami władzę, przez co nie potrafimy przegrywać. Chcielibyśmy wówczas kontrolować wszystko, mieć na wszytko i wszystkich wpływ, co można nazwać potocznie „kompleksem władcy”. W oczach innych chcemy być postrzegani jako doskonali, przez co mamy problem ze spontanicznym, naturalnym zachowaniem. Cała nasza uwaga kierowana jest na zewnątrz, w kierunku zdobycia uznania i zewnętrznego bogactwa. Mamy problem z równowagą emocjonalną, na skutek czego emocje przyjmują wybuchowy charakter. Bywamy często niezadowoleni, nie potrafimy szanować i akceptować odrębności innych ludzi, Ewidentnie brakuje nam wewnętrznego spokoju oraz dystansu do samego życia. Ciężko też nam otworzyć się na nowe doświadczenia, ponieważ boimy się niepowodzenia oraz opinii otoczenia. Nie potrafimy podjąć współpracy z innymi, jesteśmy raczej skłonni do rywalizacji z nimi. Nosimy w sobie potrzebę posiadania racji oraz udowadniania jej wszystkim wokół. Również mamy trudność z okazywaniem silnej woli, przez co nie jesteśmy asertywni oraz dajemy się wykorzystywać. Często towarzyszy nam poczucie bezradności, niska samoocena, kompleksy, brak wiary we własne siły.

Rock-Climbing

0 komentarzy

  1. Pingback: Czakra siódma – Czakra Korony |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *