Czakra druga – czakra sakralna

chakra2Kolor: pomarańczowy

Gruczoły, z którymi współpracuje: gruczoły płciowe, jajniki, prostata, jądra.

Czakra druga nazywana jest najczęściej czakrą sakralną. Odpowiada głównie za seksualność, siły twórcze oraz dążenie do odczuwania przyjemności. Nazwa sakralna ma za zadanie podkreślić świętość tego centrum energetycznego, związanego z tworzeniem nowego życia. Dzięki tej czakrze jesteśmy zdolni do przeżywania życia w pełni, ciesząc się nawet z najdrobniejszych rzeczy. Determinuje ona jakość naszych relacji z płcią przeciwną. W tym ośrodku energetycznym mieści się energia seksualna, dająca swój wyraz w aktywności seksualnej.

Harmonijnie i swobodnie przepływająca energia przez tą czakrze przejawia się na wielu płaszczyznach naszego życia. Jesteśmy wówczas pewni siebie, ponieważ oceniamy siebie samych bardzo pozytywnie. Swobodnego przepływu energii doświadczamy także poprzez szacunek jakim darzymy płeć przeciwną. Podchodzimy wtedy do seksu bardziej od strony uczuciowej niż fizycznej. Pozwalamy sobie na nieskrępowanie odczuwanie przyjemności zmysłowych. sex-wide-620x349

Towarzyszy nam wysokie poczucie własnej atrakcyjności. Cokolwiek robimy, wypełnia nas uczucie ekscytacji i podniecenia. Wyższą formą wyrażania się drugiej czakry jest wdzięczność. Zharmonizowana czakra pozwala nam odczuwać wdzięczność za wszystko co nas spotyka w życiu. Przestajemy wtedy skupiać się na negatywach oraz na tym czego nam brakuje. Dla mnie osobiście czakra sakralna kojarzy się głównie z radością. Dlatego uważam, że warto nad nią pracować, chociażby dlatego aby z łatwością przeżywać każdy dzień z uśmiechem na twarzy.

DYSHARMONIA

Podobnie jak w przypadku pierwszej czakry – czakry podstawy, druga czakra również nie funkcjonuje  u większości ludzi prawidłowo. Jak się przejawia ta dysharmonia? Wszelkie uzależnienia mają swoje źródło w tym ośrodku, ponieważ zbyt aktywna czakra wpędza w nałóg od przyjemności zmysłowych. Z drugiej strony gdy czakra jest przyblokowana, można stać się zamkniętym na doświadczanie przyjemności. W relacji z płcią przeciwną zaburzenie czakry powoduje m.in nie pozawalanie sobie i innym na bliskość, nieufność i dystans w stosunku do partnera, oziębłość, nieśmiałość, niepewność, wstyd za własne ciało, nadpobudliwość seksualna, brak zaufania, zazdrość, nadmierne przywiązanie, brak zaangażowania w związku oraz brak wiary w to, że ktoś nas zaakceptuje takimi jakimi jesteśmy. Jeżeli przeżywamy każde nasze doświadczenie życiowe w sposób mechaniczny, nie angażując uczuć i emocji oraz nie czerpiąc radości i przyjemności z tego czego aktualnie doświadczamy, wtedy powinniśmy również poświęcić swój czas na pracę nad czakrą sakralną. Dysharmonia tego centrum energetycznego objawia się również w niekończącym się dążeniu do przyjemności, którego nie możemy nigdy zaspokoić. Wszelkie obawy dotyczące naszego wyglądu i atrakcyjności pochodzą również z tej czakry.

czakrakrzyżowa

0 komentarzy

  1. Pingback: Czakra siódma – Czakra Korony |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *