Czakra piąta – czakra gardła

throat-chakarsKolor: błękitny

Gruczoł, z którym współpracuje: tarczyca

Czakra gardła jest pierwszą z wyższych, duchowych i kosmicznych czakr. Wzniesienie się na poziom piątej czakry jest wielkim przeskokiem świadomości. Odpowiada ona przede wszystkim za wyrażanie siebie, kreatywność oraz komunikowanie się z innymi. Jest także centrum wyższych możliwości umysłowych. Prawdziwe wyrażanie siebie jest przejawem duchowości, ponieważ jesteś wówczas szczery wobec siebie, w stu procentach sobą, potrafisz swobodnie wyrażać swoje uczucia i emocje, podążasz za swoją pasją, jesteś połączony ze swoją wewnętrzną prawdą, z otwartością kroczysz swoją życiową ścieżką, akceptując swoją oryginalność. Gdy piąta czakra się otwiera, budzi się wtedy potrzeba przekazywania swojej prawdy, co często wymaga dużej odwagi.  Zaakceptowanie własnej wyjątkowości oznacza jednocześnie umiejętność zdystansowania się od opinii innych. Kiedy jesteś całkowicie szczery, nieskrępowanie wyrażając swoją prawdę, szanując przy tym zdanie innych, wówczas zyskujesz w swoim życiu poczucie wolności i spontaniczności.

Throat_Chakra_by_buttons69

Z tego ośrodka energetycznego wypływa na zewnątrz kreatywność i twórczość. Różne formy twórczego wyrazu stają się dostępne dzięki tej czakrze. Stąd wprowadzamy do swojego życie idee i pomysły. Z łatwością potrafimy znajdować alternatywne wyjścia i rozwiązania z różnych sytuacji. Jeżeli potrafimy cieszyć się oraz pasjonować wykonywaną czynnością, nie przywiązując się do wyników i skutków, otwieramy się wtedy na napływ kreatywności. Piąta czakra jest zwana kosmiczną, duchową m.in dlatego, że przez nią przepływa energia wszechświata, wyrażająca się w nas jako kreatywność. Kreatywność nie jest naszym wytworem, lecz wyższą siłą, boską ekspresją, która jedynie poprzez nas się manifestuje. Znakomicie ujął to Hazif, czternastowieczny perski poeta oraz mistrz sufi: „Jestem otworkiem we flecie, przez który przepływa oddech Boga. Słuchajcie tej muzyki”.

jak-byc-kreatywnym

Czakra gardła odpowiada również za komunikowanie się. Z samego gardła wydobywa się dźwięk, dzięki któremu jesteśmy w stanie komunikować się z innymi. Przy zharmonizowanej czakrze łatwo nawiązujemy kontakt z otoczeniem, nasza postawa wobec innych jest bardzo otwarta. Przyciągamy wtedy ludzi do siebie, ponieważ widzą oni w nas autentyczność oraz szczerość. Potrafimy przemawiać do wnętrza innych, ponieważ udrożniona i otwarta czakra oznacza swobodne wypowiadanie swoich myśli oraz dzielenie się swoimi uczuciami i emocjami.

DYSHARMONIA

Czakra gardła jest jednym z najbardziej czułych ośrodków na zaburzenia energetyczne oraz blokady emocjonalne. Przyczyniają się one do wielu dysfunkcji oraz chorób. Bardzo łatwo można przyblokować piątą czakrę, np. w skutek wyśmiewania czyiś poglądów lub ciągłego krytykowania drugiej osoby. Osoba wyśmiewana jeżeli nie jest wystarczająco świadoma, może wtedy zamknąć się w sobie oraz zwątpić w siebie, przez co może już mieć trudności ze swobodnym wyrażaniem siebie. Blokada na czakrze często następuje w pierwszych latach życia, np. kiedy rodzic notorycznie stopuje i potępia swoje dziecko za jego zachowanie. Blokadę czakry możemy odczuć na płaszczyźnie fizycznej, podczas publicznych wystąpień, jako ścisk w gardle, spowodowany tremą.  Jakie są  objawy dysharmonii? Powszechnie nazywany syndrom szarej myszki, czyli osoby bez wiary w siebie, pozostające zawsze na uboczu, powinny pracować nad czakrą gardła. Nieśmiałość, małomówność, bojaźliwość, powstrzymywanie się od wyrażania poglądów i opinii. Strach przed tym co pomyślą inni. Poczucie własnej niedoskonałości, blokujące swobodne wyrażanie się i komunikowanie się z innymi. Jeżeli coś ukrywasz, wstydzisz się i masz wiele sekretów, to również Twoja czakra wymaga harmonizacji. Zaburzenia energetyczne objawiają się również, gdy jest w Tobie potrzeba udowadniania innym, że masz słuszność. Gdy Twój wewnętrzny krytyk ciągle neguje opinie innych oraz masz trudności ze słuchaniem drugiej osoby. Próbujesz nieustanie zwracać na siebie uwagę, poprzez ciągłe mówienie. Fałsz, brak szczerości i prawdomówności należę również do głównych cech źle funkcjonującej czakry gardła. Tak samo osoby dogmatyczne, które nie potrafią wypracować sobie swoich poglądów, również powinni przyjrzeć się bliżej swojej piątej czakrze. Ostatnim z głównych objawów dysharmonii, o którym powinniśmy wiedzieć jest blokada kreatywności.

1374839499_by_Kozzi19_600

0 komentarzy

  1. Pingback: Czakra siódma – Czakra Korony |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *