Czakra czwarta – serce

g3ml-YUBr_Q

Serce – od tysiącleci uznawane jest za symbol miłości, miejsce, w którym ją nosimy. O potędze tego organu nauczało wielu nauczycieli duchowych, którzy stąpali po ziemi. Dla niektórych z nas jest ono jedynie pompą ssąco-tłoczącą, przepompowującą krew w całym organizmie. Jeszcze inni – współcześni naukowcy, widzą w nim potężne źródło elektromagnetyczne, generujące najpotężniejsze pole elektromagnetyczne w naszym ciele. Zrozumieli oni jego potęgę, gdy odkryli, że jest ono stukrotnie silniejsze elektrycznie oraz około 5 tysięcy razy silniejsze magnetycznie niż mózg. Już w starożytności postrzegano je jako siedzibę duszy. Arystoteles twierdził, że jest królestwem myśli. Egipcjanie właśnie serce, a nie mózg uważali za miejsce, w którym mieszkają emocje, intencje i myśli. Serce jest także bramą i jedyną drogą, która w obecnych czasach może pokonać wszystkie światowe wyzwania, przenosząc nas w nową epokę światła. O roli serca w tych trudnym i zarazem wyjątkowym momencie historii oraz o tym jak ważne jest świadome przebywanie i poszerzanie własnej przestrzeni serca, przyjdzie jeszcze mi napisać w przyszłości. Skupmy się teraz na samej czakrze serca.

Pole elektromagnetyczne serca
Pole elektromagnetyczne serca

CHARAKTERYSTYKA

Czakra serca jest centrum systemu czakr. Trzy opisane już przeze mnie, niższe czakry mają naturę fizyczno-emocjonalną. Pozostałe trzy, znajdujące się ponad sercem są czakrami duchowymi. Z tego powodu serce jest pomostem, pomiędzy ego a duszą. Między trzecią a czwartą czakrą istnieje przepaść, która dla współczesnego człowieka jest niesamowicie trudna do przeskoczenia, co skutkuje tym, że świat jest w takim opłakanym stanie. W filozofii duchowej miejsce te nazywane jest wrotami duszy, ponieważ w nim możemy połączyć się z boskim źródłem, którego pierwiastek nosimy w sobie. Jak można się domyśleć, słowem klucz dla tej czakry jest miłość. Zjednoczenie przez miłość oraz umiejętność bezwarunkowego kochania są głównymi zadaniami czwartej czakry. Napełniona miłością, zharmonizowana, wysoko wibrująca, ma moc rozpuszczania wszelkich negatywnych uczuć oraz form myślowych. Jako centrum energetyczne niesłychanie silnie promieniuje na zewnątrz, wpływając poprzez swoje oddziaływanie na wszystko i wszystkich dookoła, lecząc i transformując. Dopiero spojrzenie na życie z poziomu czwartej czakry pozwala nam żyć bezwarunkową miłością, podczas gdy na  niższych poziomach czakr, miłość jest uwarunkowana różnymi czynnikami: seksem, przetrwaniem, bezpieczeństwem lub władzą. Również dzięki czakrze serca możemy dopiero ujrzeć innych, jako boskie, duchowe istoty, odbywające swoją podróż w tej rzeczywistości. Kolejna rzeczą, którą umożliwia nam serce, jest dostrzeganie piękna i harmonii, w otaczającym nas świecie. Pozwala ono nam stać się wrażliwymi na sztukę, ponieważ obrazy, dźwięki i słowa są tutaj transformowane. W czakrze serca zarządzamy naszą mocą uzdrowicielską, ponieważ zwracając przepełnioną miłością uwagę na chory organ, przyspieszamy jego uzdrowienie. Cała nasza inteligencja emocjonalna ma tutaj swoje źródło, gdyż stąd wychodzi nasze współodczuwanie, empatia, wyrozumiałość, tolerancja itd.

ZHARMONIZOWANA CZAKRA SERCA

Gdy uda nam się otworzyć, udrożnić oraz zharmonizować czakrę serca, nasze życie ulega diametralnej zmianie. Znacząco podnosi się przede wszystkim jakość życia.  Nasze uczucia oczyszczają się z negatywnych myśli, konfliktów i wątpliwości. Znika w nas potrzeba walczenia z innymi, udowadniania swojej wyższości. Stajemy się łagodni, wyrozumiali, potrafiący wybaczać. Wejście w przestrzeń serca rozpuszcza lęk, maskujący się w nas pod każdą postacią. Coraz częściej zaczynamy przeżywać momenty uniesienia, podczas, których wydaje nam się, że nie mamy żadnych zmartwień, a wszędzie wokół panuje harmonia. Mamy wówczas wrażenie, że przepływa przez nas kosmiczna energia, co w rzeczywistości ma miejsce. Zaczynamy umieć cieszyć się z małych rzeczy oraz akceptować ludzi takimi jaki są, dostrzegając w nich odbicie nas samych. Rywalizacja przetransformowana jest w chęć do współpracy. Potrafimy przez długi okres być zestrojeni ze spokojem i wyciszeniem. Znika w nas również uczucie odizolowania, a życie zaczynamy przeżywać jako wspólną, trwającą wiecznie podróż. Uwalniamy się od przymusu osądzania i potępiania innych, uświadamiając sobie, że każdy dąży do rozwoju boskości w sobie, swoim własnym tempem.

hand sun and blue sky

W momencie gdy bardzo mocno uda nam się otworzyć czakrę serca, stajemy się zdolni do bezwarunkowego kochania innych, odczuwając głęboką łączność z boską obecnością. Wtedy samo nasze przebywanie w otoczeniu innych, wpływa na nich uzdrawiająco, otwierając oraz jednocząc ich serca. Zmierzamy wtedy w kierunku, w którym szczęście innych staje się nadrzędną wartością życia. Budzi się w nas pragnienie niesienia pomocy i troski o innych. Odżywiamy się wtedy samą radością dawania, nie oczekując niczego w zamian. Wzrasta w nas uczucie żywotności i szczęśliwości, nieuwarunkowane niczym zewnętrznym. W końcu naprawdę potrafimy zrozumieć i odczuwać, że miłość jest największą siłą działającą we wszechświecie.

DYSHARMONIA, BLOKADA CZAKRY SERCA

O osobach z zabrudzoną, zablokowaną czakrą serca mówi się potocznie, że mają serce z lodu lub kamienia. Łatwo się domyśleć jak taka osoba wygląda. W skrajnym przypadku taka jednostka żywi nienawiść do wszystkich dookoła. Świat cierpi dzisiaj na chorobę – dysfunkcję czakry serca. Przejawia się ona tym, że nasza miłość ogranicza się jedynie do naszych najbliższych (co i tak dla wielu jest wielkim problemem), jednocześnie będąc obojętnym, znieczulonym wobec reszty ludzi, nieustannie ich krytykując, osądzając. Brak harmonii przejawia się w postawie wobec swojego życiowego partnera. Związek traktowany jest wtedy jako handel wymienny, ponieważ zawsze oczekujemy czegoś w zamian, nie potrafiąc dawać i kochać bezwarunkowo. Mamy problemy również z czułością, a strach przed odrzuceniem, nie pozwala dzielić się swobodnie miłością. Wiele rzeczy robimy wyłącznie po to, aby uzyskać akceptację innych. Łatwo pozwalamy na wykorzystywanie naszych uczuć. Łatwo wpadamy w uzależnienie uczuciowe. Blokada czakry serca może ukazać się również z innej strony – podświadomie żywiąc nas przekonaniem, że nie potrzebujemy miłości innych. Również wcześniejsze niepowodzenia w związkach, wpływają na dysharmonie czakry. Powodują one, że boimy się ponownie komuś zaufać, bądź przestajemy wierzyć w miłość.

Be-the-love2

0 komentarzy

  1. Pingback: Czakra siódma – Czakra Korony |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *