Festiwal Wibracje – prezentacja cz.1

festiwal-wibracje2

Od teraz aż do czerwca rozpoczynamy cykl prezentacji prelegentów, warsztatów i wydarzeń, które wypełnią Festiwal Wibracje – festiwal wiedzy alternatywnej, który odbędzie się 2-4 czerwca, w Serocku koło Warszawy. Już niebawem pojawi się również informacja o możliwości zakupu biletów w ramach przedsprzedaży.

 

Pierwszym, od którego zaczniemy ten cykl, jest Hartmut Warm – autor książki „Harmonia sfer”.
hartmutwarmPomysł, że w kosmosie panuje „harmoniczny” porządek, inspirował ludzki umysł już tysiące lat temu. Legenda głosi, że Pitagoras który słyszał kosmiczną muzykę odkrył, że interwały muzyczne można wyrazić za pomocną liczb całkowitych. Innym wielkim uczonym, który zajmował się niebiańską muzyką był Kepler – ten zaś szukał związku między ruchem planet a muzycznymi interwałami.

Tak więc o tym kosmicznym ładzie możemy mówić na dwóch płaszczyznach: wizualnej i fonicznej.

Pomagając sobie złożonym  modelem  komputerowym, Hartmut  Warm udowodnił, że planety naszego układu poruszają się względem siebie według porządku, tzn. w czasie okrążania Słońca zachowują konkretne proporcje, które w czasoprzestrzeni tworzą piękne, geometryczne wzory. Natomiast wzory matematyczne wyrażające proporcje przestrzenne między drogami planet, można także przełożyć na interwały muzyczne, czyli wg Warma – Muzykę Sfer.

Filmik poniżej bardzo dobrze wyjaśnia temat:

Przykłady graficznych ilustracji relacji planet okrążających Słońce:

Ziemia – Wenus (po ośmiu latach)

figure-1-earth-venus

Wenus – Jowisz – Neptun (po około 380 latach)

wenusjowiszneptun

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *