Jaya Jaya Myra – Uzdrawianie Wibracyjne

167019_large„Istnieje wiele rodzajów uzdrawiania wibracyjnego, ale podstawowa zasada jest jedna i ta sama – nasze ciała składają się z różnych obiegów subtelnej energii (lub wibracji), które współpracują ze sobą jako całość Kiedy człowiek jako całość traci równowagę, pojawia się choroba lub dyskomfort spowodowany zastałą energią. Dysharmonia pojawiająca się między myślami, uczuciami, ciałem, umysłem i duszą jest podstawową przyczyną zastałej energii w ciele, co może prowadzić do choroby. Uzdrawianie wibracyjne polega na przywróceniu równowagi umysłu, ciała i emocji poprzez wprawienie zastałej energii w ruch.”

Fragment książki

 

Obecnie wkraczamy w czas, w którym na Ziemi dokonuje się wielki wzrost świadomości. Jedną z wielu części tego złożonego procesu jest zrozumienie zasad działania modelu energetycznego człowieka. Doprowadzi to m.in do kompletnej rewolucji w medycynie, która zacznie zapobiegać i leczyć choroby, działając na energetycznym polu człowieka. Moim zdaniem warto już dzisiaj zapoznać się z mechanizmami uzdrawiania na poziomie wibracyjnym. Dzięki tej wiedzy można samemu doprowadzić do samouzdrawiania własnego organizmu. Książkę ta jest warta polecenia dla każdej osoby. Dzięki niej można zaopatrzyć się w podstawową wiedzę o przepływie i działaniu w naszym ciele subtelnej  energii, oraz zrozumieć czym są czakry, meridiany i guny. W praktyczny sposób został wyjaśniony również sam aspekt uzdrawiania. Oprócz tego jest tutaj mnóstwo informacji, które moim zdaniem każdy świadomy człowiek powinien znać. Dowiemy się na przykład jak umysł, serce i uczucia wpływają na równowagę i zdrowie. Przede wszystkim zrozumiemy, że każdy ma w sobie wrodzoną energię uzdrawiania. Świadome wykorzystywanie jej w celu zapewnienia sobie zdrowia musi wynikać z naszego  wewnętrznego wyboru, który zapada głęboko w sercu. W najbliższych latach będą się otwierać i aktywować w ludziach różnego rodzaju potencjały energetyczne, jednym z takich potencjałów jest potencjał uzdrawiania. Jeżeli któraś z osób czuje już teraz, że powinna skoncentrować i rozwijać się w tym kierunku, to książka „Uzdrawianie Wibracyjne” jest na pewno pozycją, która dostarczy dużo ważnej wiedzy w tym zakresie. Lektura ta jest szczególnie wartościowa dla takich osób, ponieważ znajdujące się w niej quizy pomagają dokładniej określić i sprecyzować kierunek i rodzaj uzdrawiania, jakim ze względu na połączenie swojego temperamentu z kompozycją żywiołów w sobie, warto się zająć.

Poniżej w wielkim skrócie przybliżyłem najważniejsze rozdziały w liczącej około dwieście stron książce, aby pokazać wam czego możecie się po niej spodziewać.

 

WSCHODNIE I ZACHODNIE PODEJŚCIE DO UZDRAWIANIA

Między Zachodem a Wschodem istnieje diametralna różnica w podejściu do leczenia. Zachodnie podejście bazuje wyłącznie na rozumie i intelekcie, poprzez które choroba jest widziana w kontekście jej fizycznych objawów. Dlatego stara się wszystkimi możliwymi sposobami wyeliminować wszelkie fizyczne objawy. Często posługuje się w tym celu toksycznymi terapiami, które niszczycielko wpływają na równowagę całego organizmu. Uzdrawianiu podlega tylko zewnętrzny, fizyczny objaw choroby, całkowicie pomijane są diagnoza i rozpoznanie przyczyny.

Krankenschwester hält viele bunte Medikamente in den Händen

Podeście Wschodu do zdrowia jest całkiem inne. Jak zaznacz autorka: „Wschodni system widzi chorobę czy niedomaganie jako zaledwie objaw braku harmonii w układzie umysłu, ciała i dusz, ale objawy te nie są uznawane za źródło czy chorobę samą w sobie. Nierównowaga systemu umysłu, ciała i duszy uznaje się za dyskomfort spowodowany uwięzieniem lub stagnacją subtelnej energii w ciele. Ta energia w stanie zastoju uznawana jest za przyczynę fizycznych objawów choroby, pojawiających się w obszarach niedożywionych przez zdrową, płynącą energię. W podejściu wschodnim głównym celem nie jest zniszczenie jakiegoś fizycznego objawu choroby; uwaga skierowana jest na przywrócenie silnego i zdrowego przepływu energii. W systemie wschodnim bierze się pod uwagę wszystko. Jak układa ci się w małżeństwie i w życiu rodzinnym? Czy czujesz się spełniony zawodowo i życiowo? Czy zajmujesz się na co dzień jakąś pracą na poziomie duchowym? Czy dostarczasz swojemu ciału fizycznemu wystarczająco dużo ruchu? Czy doświadczyłeś czegoś traumatycznego, co wymaga przepracowania? Wszystkie te elementy uznawane są za jednakowo istotne w budowaniu całego obrazu zdrowego człowieka.

Wschodni system pracuje nad wzmocnieniem pewnego szczególnego obszaru w sprzężeniu umysłu, ciała i dusz, który utracił równowagę, wierzy, że jeśli równowaga zostanie przywrócona, a energia (znana pod nazwą prana lub chi) wprawiona w ruch, ciało automatycznie uleczy się samo. Ciało i subtelna energia są postrzegane jako potężne  życiodajne siły same w sobie, które przy dobrym podejściu potrafią bezproblemowo zająć się ciałem fizycznym. Rozwiązanie problemu w ciele może oznaczać przede wszystkim zajęcie się umysłem lub emocjami, będącymi kluczem do przywrócenia równowagi. Może to oznaczać zmianę diety, wyeliminowanie ograniczających wzorców przekonań, a nawet rozwinięcie jakiego hobby przyczyniającego się do poczucia spełnienia i szczęścia. Może to też oznaczać wydostanie się z trudnej i uwłaczającej sytuacji życiowej lub podjęcie jakiejś pracy artystycznej, twórczej. Cale podejście skupia się na ciele jako wrodzonym życiodajnym mechanizmie, który sam potrafi się leczyć, kiedy człowiek prowadzi harmonijne i spełnione życie.”

body_mind_soul

UMYSŁ I OGÓLNE ZDROWIE

Skuteczność uzdrawiania wibracyjnego, zależy w głównej mierze od umysłu. Zanim ciało obejmie choroba energia zaczyna się gromadzić i zatrzymywać w umyśle. Nasz umysł podzielony jest na dwa komponenty w ciele subtelnym: Manas i Indu. Manas jest związany z przyzwyczajeniami i uwarunkowaniami oraz doznaniami zmysłowymi. Kieruje on świadomą częścią życia, naszym instynktem oraz podświadomym umysłem gromadzącym wrażenia zmysłowe oraz emocje. Indu odpowiada za intelekt,autoanalizę, wewnętrzne poznanie oraz zdolności rozwojowe.  Bardzo ważne jest kontrolowanie swojego umysłu, ponieważ gdy go nie kontrolujesz to myślokształty które tworzysz, kontrolują Ciebie. Autorka duży nacisk kładzie na zrozumienie tego, kluczowym krokiem na drodze do samouzdrowienia jest odkrycie i uświadomienie w sobie różnych negatywnych wzorców, które codziennie produkuje nasz umysł, a także rozpoznanie nawykowych i mechanicznych reakcje na różne sytuacje. Dlatego warto w swoim życiu poświęcić się dyscyplinie umysłu. Na pewno medytacja i afirmacja są dobrymi przykładami codziennej rutyny, którą warto pielęgnować.

ROLA SERCA, UCZUCIA, WEWNĘTRZNY DOBROBYT A WEWNĘTRZNE UBÓSTWO

Autorka mocno skupiła się na tym jaki wewnętrzny dobrobyt lub ubóstwo mają wpływ na nasze zdrowie i życie. Postarała się opisać swoimi słowami czym jest serce, charakteryzując je od strony fizycznej, duchowej oraz emocjonalnej. Wg niej serce jest czymś, czego należy doświadczać i przeżywać, a nie rozumieć. Komunikuje się ono poprzez uczucia. Są one zaburzone w momencie kiedy między sercem a umysłem występuje konflikt. Uczucia są również furtką do uzdrawiania umysłu.

10581068_789878444401953_1030198437_n

Szczególnie warty polecenia jest rozdział „Wewnętrzne ubóstwo a wewnętrzny dobrobyt”, dzięki któremu uświadamiamy sobie, że sukces w uzdrawianiu i utrzymaniu zdrowia zależy głównie od tego czy potrafimy żyć w uczuciu wewnętrznego dobrobytu. Jeżeli zaś towarzyszy nam uczucie wewnętrznego ubóstwa, szybko manifestuje się to na naszym ciele jako dysharmonia lub choroba.” Wewnętrzny dobrobyt to wewnętrzna stabilność i pełnia, której doświadczamy, kiedy marzenia naszego serca (emanujące bezpośrednio z duszy) są darzone naszą uwagą i odżywiane po to, by rosnąc. To odżywcza energia wewnętrznego bogactwa wzmacnia i podtrzymuje szczęście oraz wszelkie przejawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Wewnętrzny dobrobyt jest siłą do osiągnięcia wszystkiego, czego chcemy, […] Podstawą serca jest to, aby ludzie żyli szczęśliwie i by byli spełnieni. Kiedy pozwolisz, aby twoje serce wyrażało się swobodnie, płynie z niego niewyczerpalna energia. [,,,] Główna lekcja dla dobrobytu wewnętrznego polega na pracy nad tym, co masz, a nie na skupianiu się na tym, jak wielkie lub małe są twoje uczucia na temat dobrobytu. Pracuj nad tym, odżywiaj to, a urośnie. Technicznie, nie jest możliwe pracować nad czymś, czego nie masz, a jednak nasz umysł próbuje nas przekonać, abyśmy to robili. Zamiast skupić się na tym co mamy w życiu pozytywnego i odżywiać to, umysł kieruje twoją uwagę na negatywizmy i rzeczy, których nie mamy, a wewnętrzny dobrobyt tymczasem słabnie.”

WSZYSTKO O CIELE ENERGETYCZNYM

Jest to rozdział, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat naszego ciała energetycznego. Rozwinięto i dokładnie opisano tutaj koncepcję ośrodków energetycznych, czyli czakr, oraz meridian – rozmieszczonych po całym ciele kanałów energetycznych, rozprowadzających subtelną energię. Szczegółowo dużo uwagi poświęcono wytłumaczeniu czym tak naprawdę jest subtelna energia, czyli wrodzona siła życiowa, którą wszyscy posiadamy. Jest ona siłą odpowiadającą za napędzanie wszystkich aspektów naszego istnienia – procesów biologicznych, charyzmy, zdolności do samoleczenia. Nazywa się ją przeważnie chi albo prana. Znajdziemy tutaj też dużo informacji na temat kundalini – specyficznym, silnym rodzaju subtelnej energii.

chakra_man1

Bardzo wartościowe są wskazówki o tym jak pracować, dbać i pielęgnować subtelną energię w naszym ciele. Autorka świetnie tłumaczy jak w zależności od przyjętych intencji, ukierunkowań i silnej woli energia przybiera różne cechy. Podkreśla także wielką rolę medytacji w pracy nad oczyszczaniem i rozwijaniem swojego ciała energetycznego.

ZROZUMIENIE WŁASNEGO TYPU ENERGETYCZNEGO I TEMPERAMENTU

W kolejnym rozdziale znajdziemy charakterystykę gun i żywiołów. Guny są związane przede wszystkim z temperamentem i charakterem człowieka, natomiast żywioły nadają kształt i strukturę naszemu ciału fizycznemu. Umiejętność pracy z nimi jest kluczowym elementem umożliwiającym otwarcie się energii każdej z czakr, a także usunięcie blokad. Każda osoba ma specjalną, unikalną kombinacje gun i żywiołów, które kształtują ścieżkę życiową.

„Podstawowymi cegiełkami do budowania wszelkiej natury i materii są trzy guny: sattwa, radzas i tamas. Od tych trzech gun pochodzi pięć podstawowych żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza i eteru. Guny (modele energii) wiążą się silnie z temperamentem (twoją podstawową, wrodzoną naturą wpływającą na twoje zachowanie), charakterem (twoją unikalną osobowością i cechami wynikającymi z twoich decyzji) oraz dharmą (twoją ścieżka życiową jako odbiciem tego, czy żyjesz zgodnie ze swoim temperamentem i charakterem) i dlatego należy je dobrze zrozumieć. W mojej opinii guny są wspaniałym środkiem zrozumienia siebie, kiedy nauczysz się je rozumieć i rozpoznawać w życiu, możesz nauczyć się wykorzystywać ich siłę, by pokonać słabości z nimi związane. […] Każdy człowiek, każda rzecz posiada wszystkie trzy guny w różnym natężeniu. To, która guna rządzi psychiką, zmienia się na przestrzeni dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Ponieważ są one fundamentalnymi częściami temperamentu, każda będzie szukała sposobu na wyrażenie siebie. To się nigdy nie zmienia, jedyną rzeczą, która się zmienia, jest to, jak dana osoba potrafi odnieść się do atrybutów każdej z gum i jak je wykorzystać dla własnych korzyści.”

W dalszej części znajduje się dokładna charakterystyka wszystkich trzech gun. Zaznaczono m.in jak się objawia niedobór lub nadmiar energii poszczególnych gun. Wymieniono jaki rodzaj temperamentu oraz jakie skłonności życiowe wiążą się z każą z gun.

W książce zamieszczono quiz na określenie bazowego punktu swojego temperamentu. Podobny quiz jest również na zbadanie swojej kompozycji żywiołów. Dzięki zrozumieniu swojego temperamentu i kompozycji żywiołów, osoby interesujące się uzdrawianiem będą mogły dokładniej określić jaki rodzaj modalności uzdrawiania będzie najlepszy na ich ścieżce życiowej. W ostatniej części rozdziału znajduje się charakterystyka pięciu żywiołów wraz ze wspomnianym powyżej quizem diagnozującym ich kompozycję. W podsumowaniu znajdują się sposoby i metody pomagające dokładnie zidentyfikować kompozycję temperamentu i kompozycję żywiołów.

dreamstime_8683396

MODALNOŚCI UZDRAWIANIA ZGODNE Z GUNAMI I TYPEM ŻYWIOŁÓW

Autorka tłumaczy jak poszczególne modalności uzdrawiania idą w parze z żywiołami. Pokazuje również jak wybrane techniki uzdrawiania odnoszą się do poszczególnego typu gun (sattwa, radzas, tamas). Uważa ona pracę poprzez temperament jest znakomitym sposobem podejścia do uzdrawiania, ponieważ dopasowuje ona osobę do rdzenia jej własnej potęgi. W momencie gdy jakaś technika uzdrawiania zajmuje się temperamentem danej osoby, pojawia się wtedy możliwość odblokowania jej od wewnątrz – poprzez usunięcie blokady, która manifestowała się w wielu różnych obszarach życia. Wśród różnych technik uzdrawiania wymieniono i opisano w książce m.in: Aromaterapie, Kamienie i kryształy, Rośliny, zioła i przyprawy, ssanie oleju, słoną wodę, terapię kolorami, ćwiczenia wizualizacyjne, Trataka, Patrzenie w słońce, Pranayama, Masaż, Reiki, Mantry,Misy dźwiękowe, Muzykę, Patrzenie w gwiazdy, Medytacje.

TECHNIKI DO PRACY NAD UZDRAWIANIEM

W celu poprawy zdrowia, zrównoważenia i ustabilizowania energii, w ostatnim rozdziale książki autorka opisała kilka technik wizualizacyjnych i medytacyjnych. Zwraca uwagę na to, że konsekwencja w używaniu konkretnej techniki jest o wiele ważniejsza niż sama długość sesji. Każda z technik ma za zadanie przeprogramowanie umysłu, aby wprowadzać pozytywne nawyki życiowe. Na sam koniec polecę jedną z technik, która bardzo do mnie przemawia:

Technika pranayama w budowaniu subtelnej energii (powietrze):

„Duża porcja energii pochodzi z powietrza, którym oddychamy, dlatego praca bezpośrednio z oddechem na różne sposoby może przynieść ciału więcej subtelnej energii. Jeśli chcesz nauczyć się więcej technik pranayama, jest ona aktywną częścią większości kursów asanów jogi. Istnieją techniki ogrzewania, chłodzenia, relaksacji, skupienia, i wszystkiego, czego tylko chcesz. Nauczmy się techniki, która pomoże Ci budować energię.

Usiądź spokojnie w wygodnej pozycji. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów i rozluźnij się. Zamknij oczy, aby łatwiej się skupić wyłącznie na oddechu. Wdychaj powietrze równomiernie, głęboko, licząc do ośmiu. Ogólnie, całkowite wypełnienie płuc powietrzem powinno zając ci osiem sekund. Następnie przetrzymaj oddech przez cztery sekundy, po czym wypuść całe powietrze, licząc do czterech. Następnie wykonaj dwadzieścia jeden powtórzeń, aby w sumie były dwadzieścia dwa cykle oddechu. Jeśli nie chcesz używać sekundnika, to po prostu licz do ośmiu w równym tempie i utrzymuj to samo tempo, licząc do czterech przy zatrzymywaniu i wydychaniu powietrza. Po wykonaniu dwudziestu dwóch cykli weź kilka normalnych oddechów i uśmiechnij się, zanim przejdziesz do codziennych spraw.

Wykonując dłuższy wdech niż zatrzymanie powietrza i wydychanie, pomagasz twojemu ciału usprawnić zdolność zatrzymywania większej ilości subtelnej energii. Choroba zawsze jest wynikiem zastałej energii lub wyczerpania energetycznego, dlatego techniki takie jak ta mogą ponownie odżywić ciało. Zajmie ci to mniej niż dziesięć minut dziennie i może być robione wszędzie.”

deep-breath

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *